Haber

Viking gemisi ekim sonunda İstanbul’dan ayrılıyor

İSTANBUL (İGFA) – Rahmi M. Koç Müzesi, Viking gemisi Saga Farman’ı uğurluyor. 29 Nisan’da Norveç’in Tønsberg kentinden yola çıkan gemi, 100’den fazla kanaldan geçerek 3.500 kilometre yol kat etti ve İstanbul’a ulaştıktan sonra 15 Ağustos’ta müzede sergilenmeye başladı.

Bin yıl önce kargo gemisi olarak kullanıldığı düşünülen Viking yelkenlisinin birebir kopyası olan 20 metrelik Saga Farmann, Ekim ayı sonunda Kent Lines Haliç Tersanesi’nde hizmete girecek.

Modern Vikinglerin 93 günlük tarihi deniz yolculuğunu yaptığı gemi, tersanede işlendikten sonra Akdeniz’e doğru yola çıkacak.

İstanbul Üniversitesi Yenikapı Batıkları Kazı ve Konservasyon Projesi kapsamında Yenikapı (Thedosius) Limanı arazisinde keşfedilen ve 9. yüzyıl Doğu Roma İmparatorluğu’na ait olan Yenikapı 12 ticari batık replikası, Vikinglerle aynı döneme denk geliyor. Saga Farmann gemisi. Temsil ettikleri dönemlerin tekniklerine uygun olarak inşa edilmiş ve denizde seyir kabiliyetine sahip olan her iki tekne de aynı ortamda ve Haliç’te bulunmuş olmaları nedeniyle tarihe geçmiştir.

selcuk-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu